3. A vonzalom kezdete André Kertész élete és munkássága Szigetbecsei látkép Pontosan fel tudta idézni, hogy mikor alakult ki benne vonzalom a fotográfia iránt; hat éves korában rokonainál nyaralt Szigetbecsén, mikor a padláson régi családi képeslapokat talált. „ Úgy gondoltam, később majd én is ehhez hasonlókat csinálok – s attól kezdve úgy néztem a dolgokat, ahogyan később fotografáltam.” Innentől kezdve fejében folyamatosan komponált, így mire elkezdett fényképezni, látásmódja szinte teljesen kifejlődött. „ Amint 1912-ben a gépemet megkaptam, kezdtem olyan képeket csinálni, amilyeneket látni akartam. Ezek vizuálisan sikerültek, de technikai tapasztalataim még nem voltak.”
4. Kertész önkéntesként bevonult „… két falatot ettünk és mentünk, mentünk. Én kiálltam a sorból, levettem a menetet, aztán gyalogoltam tovább. Én vagyok egy a sok közül. De nekem a gondom az volt, hogy én ezt leveszem.” André Kertész élete és munkássága Erőltetett menet: 1915. július 19.
5. Lábadozás (Esztergom) Cigánygyerekek: 1917 André Kertész élete és munkássága Bár alkotásainak jó része elveszett, ez időben készültek életművének legfontosabb képei, kialakult „lírai kis történések, furcsa szituációk, humanizált terek bemutatásán alapuló fotóművészete.” (Kincses Károly) Bensőséges intimitású képein nem harsány hangokkal, világraszóló eseményekkel, nagyszabású totálokkal, inkább apró-cseprő, szinte észrevehetetlen epizódokkal, jelentéktelen banalitásokkal találkozunk, mindez végtelenül gazdag hangulatisággal ábrázolva.
6. Katonabarátaival voltak fürödni, s közben Kertész természetesen fotózott. Mindenki magáról szeretett volna képet küldeni a barátnőjének, családjának, ezért furcsálkodva szemlélték társukat, akit csak a víz felületén megjelenő „reflexiók” érdekeltek. André Kertész élete és munkássága Víz alatt úszó: 1917 Esztergom
7. Esztergomi harmonikás: 1920 André Kertész élete és munkássága Kortársai közül senkinek sem jutott eszébe háborús rokkant muzsikust lefényképezni.
10. Párizs (1925-1936) Eiffel torony: 1929 André Kertész élete és munkássága „ 1925-ben Párizsba mentem, hogy új élethez kezdjek, és fotografálhassak… Párizs volt az a hely, amely fölismert, amit csinálok, …szellemi életük óriási lendülettel húzott maga után.” A maga sajátos, otthon kialakított módján fedezte föl, fényképezte a várost, úgy, hogy maguk a franciák érzik legközelebb magukhoz Kertész Párizsról alkotott képét.
11. Párizsi életképek: 1925-36 André Kertész élete és munkássága Szelíden szemlélődve, líraian, romantikával telten Párizs rejtett, ismeretlen arcát, itt is a kisemberek világát, a hétköznapok intimitását, a kiskocsmák, bisztrók, a piacok, kis terek, parkok, a Szajna part, a Montmartre életét hozta közel nagy beleérző képességgel.
14. Párizsi székek: 1941 André Kertész élete és munkássága Kertész játéknak tekintette a fényképezést. Játszott a fényekkel, formákkal. Szerette az absztrakt képeket, az érdekes beállításokat, a szokatlan nézeteket…
15. Elizabeth és én: 1931 André Kertész élete és munkássága 1933-ban kötötte össze életét a még Pesten eljegyzett Sali (Salamon) Erzsébettel. Kettejük szoros összetartozását megkapó módon fejezi ki az asszony fél arcát és saját, Erzsébet vállát átfogó kezét meglepően újszerű szűk képkivágásban komponált Te meg én című képe.
16. Elizabeth és én a kávéházban: 1931 André Kertész élete és munkássága
17. Akt torzulás André Kertész élete és munkássága Akt torzulás: 1933. Párizs A Le Sourine magazin felkérésére készítette Distorsions (Torzulások) című, mintegy száznegyven különös, bizarr aktfelvételekből álló sorozatát, mellyel a szokásos kifejezési formáktól elszakadó, experimentális fényképezés területére kalandozott el. A Torzulások-sorozat képein egy stúdióban két vidámparki görbe tükörben virtuóz képzelőerővel játszott a tükörben aktok meghökkentő, irreális hatású torzulásaival. Az anyag olyan újszerű volt, hogy a képekből eredeti formájukban csak 43 év múlva, 1976-ban készült album.
20. Polaroid: 1979 Főként fekete-fehér alkotásairól ismert, színes képeket csupán utolsó éveiben készített saját New York-i lakásában egy polaroid géppel. André Kertész élete és munkássága Ennek fő oka színvaksága volt, mégis megfigyelhető a megszerkesztettség, az absztrakció, és a harmónia különös egyvelege.
21. Köszönöm a figyelmet! Csendélet: Chez Mondrian André Kertész élete és munkássága Készítette: Szirányi Mariann